خانواده پویادانلودهای رایگانرشد مهارتهای فردیروانشناسی موفقیتمقالات آموزشیمقالات کسب و کار

روانشناسی موفقیت، ۵ گام برای تغییر : اصلاح عادتهای نادرست

روانشناسی موفقیت، ۵ گام برای تغییر : اصلاح عادتهای نادرستReviewed by وب آگاه on Nov 28Rating:

روانشناسی موفقیت، ۵ گام برای تغییر : اصلاح عادتهای نادرست  : این فکر را از ذهنتان بیرون کنید که نمی توانید رفتارهای بد خود را تغییر دهید. در این نوشته نکاتی به شما گفته می شود که با به کارگیری آنها می توانید عادت های نادرست خود را اصلاح کنید.

بدون اینکه از افراد تخصصی کمک بگیرید، می توانید خود را بهبود ببخشید، اولین گام خواستن است. برنامه گفته شده در این مطلب به شما کمک می کند در ۹۰ روز رفتارهای خود را تغییر دهید.

۵ گام برای تغییر

۵ گام برای تغییر : اصلاح عادتهای نادرست

گام اول تغییر : آمادگی روانی

هدفتان را تعیین کنید. ببینید این عادت کدام مشکلات را به وجود آورده و با از بین بردن عادتتان چه سودی می کنید. دائما تصور کنید که آن رفتار بد را ترک کرده اید و تغییرات خوبی در زندگی شما به وجود آمده است. وقتی عواقب مطلوب و نامطلوب رفتار فعلی خود را ارزیابی کنید از نظر روانی بیشتر آماده تغییر دادن آن خواهید شد.

گام دوم : برنامه ریزی

اگر برای تغییر رفتار خود برنامه ریزی نکنید، در میان راه خسته می شوید و از تغییر خود باز می مانید. گام های کوچک باعث افزایش انگیزه و انرژی شما برای ادامه دادن می شود. جدولی بکشید و پیشرفت ها و اقدامات خود را داخل آن بنویسید. اگر نیاز به حمایت دارید، اهداف خود را با دوستان صمیمی و خانواده خود در میان بگذارید تا با تشویق آنها مصمم تر شوید.

گام سوم: اقدام کردن

بعد از اینکه آماده شدید و برنامه ریزی هم کردید، وقت اقدام است. با پشتکارتان شروع به اجرای کارها کنید. به صداهای منفی و سرزنشگر گوش نکنید. هر تغییر کوچکی را جشن بگیرید و به خود جایزه بدهید. مثلا به خود بگویید اگر امروز یک ساعت بیشتر درس خواندم می توانم نیم ساعت با دوستم صحبت کنم یا بعد از ظهر کیک دلخواهم را بپزم. اگر اشتباهی مرتکب شدید خود را تنبیه نکنید و فقط روی پاداش ها، تبریک ها و موفقیت ها تمرکز کنید.

گام چهارم: پشتکار

اشتباهات بخش طبیعی فرآیند تغییر هستند. اگر اشتباه کردید، تسلیم نشوید و به برنامه تغییرتان بازگردید. اگر می خواهید تغییر کنید نباید با انجام یک اشتباه تمرکز خود را از دست بدهید. آنچه بسیار اهمیت دارد، واکنش شما نسبت به اشتباه است. اگر در رژیم هستید ولی یک تکه کیک شکلاتی خوردید، به جای سرزنش کردن خودتان، کمی راه بروید و نفس عمیق بکشید. در این مواقع به خودتان قول بدهید که روزهای بعد بیشتر مرقب رفتارهای خود هستید و نباید با یک اشتباه ناامید شوید.

گام پنجم: پافشاری

گام آخر، سخت ترین مرحله است. شما باید با پافشاری کردن تغییر کرده و آن را حفظ کنید. هر زمان انگیزه شما کاهش پیدا کرد به آینده موفقیت آمیز خود فکر کنید و به تلاشتان ادامه دهید. شیوه زندگی خود را طوری بپینید که امکان بازگشت به آن عادت ناسالم به صفر برسد. مثلا اگر وزنتان را کم کرده اید، دیگر برای خود چیپس، پفک و کیک نخرید. اگر در جمع دوستان سیگار می کشید، به جای هم نشینی با آنها تفریحات دیگری مانند کوهنوردی، شنا، ماساژدرمانی و مانند آنها را امتحان کنید. یادتان باشد همین که تغییر کردید کافی نیست! شما باید تا آخر عمرتان این تغییر را حفظ کنید.

عادت ناسالم شما چیست؟

چه رفتاری شما را آزرده خاطر می کند و می خواهید آن را از تغییر دهید؟

با خواندن این مقاله با ۵ گام برای تغییر آشنا شدید. اگر از شرایط فعلی خود ناراضی هستید کافی است تصمیم بگیرید و با کمک این ۵ مرحله تغییر کنید.


این مطلب را از دست ندهید : عادات روزانه یک فرد موفق در زندگی را بشناسید

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of
بستن