خانواده پویادانلودهای رایگانروانشناسی موفقیت

مادران شاغل و تربیت فرزندان – تربیت فرزندان خوب توسط مادران شاغل – وب آگاه

مادران شاغل و تربیت فرزندان - تربیت فرزندان خوب توسط مادران شاغل - وب آگاهReviewed by وب آگاه on Dec 6Rating:
 

تربیت فرزندان خوب توسط مادران شاغل

مادران شاغل و تربیت فرزندان:  اگر شما هم یک مادر شاغل هستید حتما مفهوم کمبود وقت، خستگی و نگرانی را بسیار خوب درک می کنید. نگران نباشید!  ما می خواهیم به شما کمک کنیم که بتوانید کمی به زندگی و مسئولیت های خود سروسامان بدهید.

 اول از همه به خودتان بیایید
در موضوع مادران شاغل و تربیت فرزندان دقت کنید اگر بین نقش های مختلف خود تعادل و هماهنگی ایجاد نکنید دچار مشکل می شوید. به طوری که ممکن است این مسئله از یک طرف شما را دچار آسیب هایی چون خستگی مفرط، استرس های مداوم، فشارهای روحی و روانی و افسردگی کند. از سوی دیگر منجر به کم رنگ شدن روابط خانوادگی شما و آسیب های تربیتی برای کودکان تان بشود.
پیشنهاد مناسب این است که برای مواجهه صحیح با این موضوع برنامه ریزی دقیق و حساب شده داشته باشید.به طوریکه به وسیله آن بتوانید زمانی را که در خانه هستید کیفیت ببخشید.
رفتار و عملکرد شما مهم ترین هدیه ای است که به خانواده می دهید. مادری یکی از مهم ترین نقش های شماست. پس:سعی کنید زمان صرف صبحانه را به گونه ای تنظیم کنید که با آرامش کامل درکنار فرزندانتان صبحانه بخورید و در مورد کارهایی که قرار است انجام بگیرد، صحبت کنید.

تجدید قوا کنید تا انرژی لازم برای ادامه روز داشته باشید

زمانی  به خانه می رسید حتما زمانی را برای استراحت خود درنظر بگیرید. این زمان می تواند کوتاه باشد اما برای انرژی گرفتن شما مؤثر است. می توانید چند دقیقه دراز بکشید و چشم های خودتان را ببندید یا یک دوش آب خنک بگیرید. کمی به ظاهرتان برسید. یک لیوان قهوه یا چای گرم بنوشید. بعد به سراغ بقیه وظایفتان بروید.
اگر می خواهید آشپزی یا نظافت کنید از فرزندتان بخواهید که به آشپزخانه بیاید. به او بگویید که دوست دارید در تهیه غذا کمک حال شما باشد. حالا شما می توانید با او حرف بزنید. از او بخواهید دفتر نقاشی اش را با خودش به آشپزخانه بیاورد و همان جا کنار دست شما نقاشی بکشد. شما هم درباره نقاشی و رنگ های مورد استفاده اش حرف بزنید. حتی می توانید گهگاهی یک مداد رنگی بردارید و برایش خورشیدی، پروانه ای، گلی، درختی بکشید. با این کار ازیک سو کار های خانه را انجام می دهید و از سوی دیگر با فرزندتان رابطه دوستانه و محبت آمیزی برقرار می کنید و از شرایط روحی و جسمی اش با خبر می شوید.
مادران شاغل و تربیت فرزندان

مادران شاغل و تربیت فرزندان : برنامه ریزی داشته باشید

مادران شاغل و تربیت فرزندان : درست است که  معمولا برنامه ریزی ها با موفقیت صددرصد روبه رو نمی شود اما خود برنامه ریزی کردن در قدم اول می تواند امکانات و توانایی های شما را بهتر نشان دهد. باور داشته باشید با برنامه ریزی دقیق می توانید تا حدودی همه کارهایتان را به موقع و بدوناسترس انجام بدهید و حواس پرتی ها و فراموشی ها را کاهش دهید.
یک دفترچه کوچک بخرید. شب های جمعه یادداشتی را با عنوان «وظایف هفتگی» تنظیم کنید و در آن کارهای روزانه یا هفتگی خود را یادداشت کنید. مثل برنامه های پزشکی یا تاریخ جلسه اولیا و مربیان مدرسه بچه ها و… . به این نکته توجه داشته باشید که برنامه ریزی باید منطقی و معقول باشد. به نحوی که بتوانید طی هفته مضمون آن را به اجرا برسانید. دقت کنید کارهایتان را به ترتیب اولویت در دفترچه مذکور وارد کنید. این روش به شما کمک می کند که وظایف تان را با توجه به میزان اهمیت آنها به اتمام برسانید.

کارها را سازماندهی کنید

نکته کاربردی در بحث مادران شاغل و تربیت فرزندان این که برای ساماندهی کارهای خانه  می توانید خلاقیت به خرج دهید. مثلا از این روش استفاده کنید:برای پخت غذا و خرید، فهرست تهیه کنید و از همسر تان بخواهید با فراهم آوردن مواد لازم برای طبخ غذا به شما کمک کند. با این کار استرس و نگرانی را از خود دور می کنید. بسیاری از زنان شاغل در روز های تعطیل مواداولیه برای آشپزی در طول هفته را آماده می کنند و آنها را در فریزر نگه می دارند. با این کار زمان خیلی کمتری برای آشپزی نیاز دارند. 
حتی در طول هفته دیگر نگران «چی بپزم» نیستند. کارهایی از قبیل خرد و بسته بندی کردن سبزیجات، گوشت، مرغ، اتوکردن لباس ها یا شستن لباس های کثیف را به آخر هفته ها موکول کنید. حتما از بقیه افراد خانواده هم بخواهید که به شما کمک کنند. با این کار هم روحیه کارگروهی را در بچه ها تقویت می کنید و هم اینکه در کنار هم هستید.
در مسئله مادران شاغل و تربیت فرزندان ،برنامه ریزی و روش شخصی خودتان را دنبال کنید. به طور حتم شیوه و برنامه زندگی شما با همسایه، خواهر و دوستان تان یکسان نیست و در واقع فقط از تجربیات آنها استفاده کنید.
 

این مطلب را از دست ندهید : دانلود رایگان روانشناسی رفتار بد والدین

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of
بستن