خانواده پویادانلودهای رایگانرشد مهارتهای فردیروانشناسی موفقیتمقالات آموزشی

موفقیت در زندگی – ۵ روش درس گرفتن از اشتباهات زندگی

موفقیت در زندگی - ۵ روش درس گرفتن از اشتباهات زندگیReviewed by وب آگاه on Dec 4Rating:

موفقیت در زندگی – همه ما انسان‌ها در زندگی‌هایمان اشتباه می‌کنیم. بعضی اشتباهات به ما درس‌های بزرگی می‌دهند، اما بعضی دیگر از اشتباهات گران تمام می‌شوند. بعد از انجام دادن یک کار اشتباه بهتر است از آن درس بگیریم تا دوباره آن را تکرار نکنیم.

در این نوشته شما ۵ روشِ درس گرفتن از اشتباهات زندگی را یاد خواهید گرفت. مثال این مطلب این است که شما با فردی آشنا شده‌اید و بعد از مدتی فهمیده‌اید که در انتخاب این فرد اشتباه کرده‌اید.

۱- مسئولیت اشتباهتان را بر عهده بگیرید

مقصر دانستن دیگران هرگز برای شما مفید نخواهد بود. تا زمانی که شانه از بار مسئولیت خالی کنید، برای تغییر آماده نشده‌اید. اگر می‌خواهید از اشتباهاتتان عبرت بگیرید، باید ابتدا مسئولیت اشتباه و نتایج آن را برعهده بگیرید. (با فرض مثال بالا، شما باید بپذیرید که وارد کردن همچین فردی تقصیر خودتان بوده است.)

۲- برای موفقیت در زندگی برنامه‌ریزی کنید

حالا که مسئولیت اشتباه را بر عهده گرفتید، نباید خود را سرزنش کنید. سرزنش کردن مانند کشتن اعتماد به نفس و عزت نفس شماست. بهتر است به جای این کار، برای زندگی آینده خود برنامه‌ریزی کنید. کارهایی را در برنامه بگنجانید که شما را شادتر، منطقی‌تر و با انگیزه‌تر می کند. (به جای اینکه وسوسه شوید که به او تلفن بزنید یا او را ببینید، به استخر یا سینما بروید و خودتان را به یک تفریح به‌یاد‌ماندنی دعوت کنید.)

 

موفقیت در زندگی

۳-  از خودتان بپرسید

درست است که فکر کردن راجع به اتفاقات گذشته تلخ است؛ اما مرور اشتباه مفیدتر از کنار گذاشتن آن است. از خودتان سوال کنید: «چه چیزی باعث شد مرتکب همچین اشتباهی شوم؟»، «از این اشتباه چه درسی گرفتم؟»، «برای جبران این اشتباه چه کارهایی باید انجام دهم؟».

می‌دانم که ممکن است اندکی ناراحت شوید، اما به این سوالات فکر کنید و پاسخ آن را روی کاغذ بنویسید. با پاسخ دادن به این سوالات دید شفاف‌تری نسبت به این مساله پیدا می‌کنید و دفعه بعد منطقی‌تر رفتار می‌کنید. (مثلا : چه چیزی باعث شد من این فرد را به عنوان دوستم انتخاب کنم؟)

۴- تکرار اشتباه را برای خودتان سخت کنید

علاوه بر اینکه نمی‌خواهید دوباره اشتباه کنید، باید احتمال انجام دادن اشتباه را تا جای ممکن به صفر برسانید. شما باید از شرایطی که تکرار اشتباه را برایتان ممکن می‌کند دوری کنید و اشتباه کردن را برای خودتان سخت کنید. (مثلا: در خانه و محل کار دوستتان ظاهر نشوید تا دوباره هوس دوستی به سرتان نزند.)

۵- برای موفقیت در زندگی بنویسید چرا دیگر به تکرار اشتباه علاقه‌ای ندارید

گاهی اوقات با چند ثانیه سهل‌انگاری، کار از کار می‌گذرد و اشتباه می‌کنید. به شما پیشنهاد می‌کنم فهرستی از دلائل بی‌علاقگی به تکرار آن اشتباه را تهیه کنید. این کار باعث می‌شود قدرتمندانه‌تر رفتار کنید. هر زمان که خواستید به طرف آن کار نادرست بروید، نگاهی به لیست نوشته شده بیندازید و از تکرار اشتباه منصرف شوید. (مثلا شما می‌نویسید که به دلیل دروغگویی و فریب‌کاری دوستتان نمی‌خواهید دیگر با او ارتباطی داشته باشید.)

در این نوشته شما ۵ روش درس گرفتن از اشتباهات گذشته را یاد گرفتید. امیدوارم با اجرا کردن این روش‌ها روزهای زندگی‌تان را به بهترین شکل ممکن بسازید.

این نوشته را از دست ندهید: راز موفقیت افراد ثروتمند چیست ؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of
بستن