خانواده پویادانلودهای رایگانرشد مهارتهای فردیمقالات آموزشی

نظر اوباما درباره شبکه های اجتماعی

مرد متفکر پیشرفته ترین کشور دنیا درمورد رسانه های اجتماعی چه میگوید؟

نظر اوباما درباره شبکه های اجتماعیReviewed by وب آگاه on Dec 30Rating:

نظر اوباما درباره شبکه های اجتماعی – با گسترش نفوذ اینترنت در بین مردم جهان، شبکه های اجتماعی به ابزاری بسیار قدرتمند تبدیل شدند که حتی قادر به تغییر نظر عمومی مردم یک منطقه یا کشور درباره موضوعی خاص هستند. به لطف شبکه های اجتماعی انتشار اطلاعات در جهان با سرعت فوق العاده زیادی صورت می گیرد و انحصار خبری از اختیار رسانه های وابسته خارج شده است.

اما شبکه های اجتماعی در کنار همه مزایای خود، معایبی نیز به همراه دارند که مورد اشاره باراک اوباما، رییس جمهوری سابق ایالات متحده، قرار گرفته است.

باراک اوباما در مصاحبه خود با شاهزاده هری، شاهزاده بریتانیا، در شبکه رادیویی ۴ این کشور، درباره اهمیت مسئولیت پذیری در استفاده از شبکه های اجتماعی صحبت کرده است.

اوباما در این بخش از مصاحبه تمرکز اصلی خود را بر افراد دارای قدرت و نفوذی قرار داده که در شبکه های اجتماعی فعال هستند . وی به آنها هشدار داده تا به تاثیری که پست های آنها در این شبکه ها بر روی کاربران و دنبال کنندگان دارند توجه کنند:

“یکی از خطرات اینترنت آن است که افراد می توانند دیدگاه های مختلفی نسبت به حقیقت داشته باشند و تحت تاثیر اطلاعات و داده هایی قرار گیرند که پیرامون آنها را احاطه کرده است. نکته مهم در نوع استفاده مفید از تکنولوژی به گونه ای است که بتواند اظهار نظر آزادانه را گسترش داده، دیدگاه های مختلف را منعکس کند و در عین حال اتحاد جامعه و یافتن زمینه های مشترک را ترویج کند”.

مظرات  استفاده از شبکه های اجتماعی
 در ماه های گذشته بحث ها و جنجال های زیادی درباره شبکه های اجتماعی و نقش آنها در زندگی کنونی بشر به وجود آمده است. آخرین تحقیقات نشان می دهند حساب های کاربری غیر واقعی (Fake) می توانند تاثیرات مخربی بر روی روحیات و سلامت استفاده کنندگان از اینترنت و شبکه های اجتماعی داشته باشد.

این تاثیرات به خصوص در زمینه هایی مانند سلامت و پزشکی می تواند عواقب جبران ناپذیری برای کاربران در پی داشته باشد. شبکه های اجتماعی نیز به تدریج به اهمیت نقش خود در جوامع امروزی پی برده و نشانه هایی از تلاش آنها برای جلوگیری از انتشار اخبار نادرست دیده می شود.

رسانه های اجتماعی بخش قابل توجهی از زمان ما در شبانه روز را به خود اختصاص می دهند. آن طور که باراک اوباما رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا اخیرا گفته است این مسئله باعث شده که مردم «در حجم انبوهی از اطلاعات احاطه شوند» . تعصبات در آنها را تقویت شود که اینها همگی از مضرات شبکه های اجتماعی به شمار می روند.

اوباما در صحبت هایش گفت که در گذشته چند شبکه تلویزیونی معدود بودند که همگی مجموعه مشترکی از حقایق را به تصویر می کشیدند. اما اینترنت این امر را مختل کرد و حالا با مردمی روبه رو هستیم که به واسطه شبکه های اجتماعی نمی توانند نظر افراد مختلف پیرامون مسائل پیچیده را دریافت کنند.

نظر اوباما درباره شبکه های اجتماعی
نظر اوباما درباره شبکه های اجتماعی

یکی از بزرگ ترین خطرات اینترنت این است که مردم را با واقعیت هایی کاملا متفاوت از هم روبه رو می کند و به تعبیر اوباما افراد ممکن است به این خاطر در احاطه اطلاعات قرار بگیرند و تعصبات قبلی شان تقویت شود.

رئیس جمهور سابق آمریکا درحرف هایش اشاره ای به دونالد ترامپ نکرد، اما مدعی شد که رسانه های اجتماعی باید بیشتر باعث وصل شدن مردم به هم شوند نه اینکه میان شان جدایی بیندازند.

اوباما در صحبت هایش گفت: سؤال مهم از نظر من این است که چطور این تکنولوژی را مهار کنیم تا همچنان صداهای مختلف به گوش برسند و تنوع نظرات نیز حفظ شود. اما جامعه مان به خاطر آن دچار تفرقه نشود و در مقابل به کشف وجوه مشترک منتهی شود.

او در توضیحاتش خاطرنشان کرد که مردم باید در دنیای واقعی یکدیگر را ملاقات کنند. زیرا غالبا در فضای آنلاین افرادی را که همکلام شان می شوند نمی شناسند.

در اینترنت همه چیز به شکل ساده سازی شده اش وجود دارد. وقتی شما مردم را به صورت چهره به چهره ملاقات می کنید تازه به پیچیدگی های شخصیتی شان پی می برید. چه بسا با فردی روبه رو شوید که به شدت با شما در حوزه های سیاسی اختلاف نظر دارد، اما به طور مثال قبلا با شما در یک تیم ورزشی بوده است.

اوباما همچنین اشاره کرد که مردم در فضای آنلاین به شدت بی رحم و گاهی نفرت انگیز می شوند. حال آنکه در دنیای واقعی این مسئله غیرممکن است.

بد نیست اشاره کنیم که اوباما از طریق وب سایت هایی نظیر فیس بوک و توییتر توانست با حامیان خود ارتباطی تنگاتنگ برقرار کند. چه بسا این دو نقشی پررنگ در انتخاب وی داشته اند و اساسا به همین خاطر او را رئیس شبکه های اجتماعی می خوانند.

گروه تولید محتوی وب آگاه در زمینه های مختلف روانشناسی موفقیت ثروت ، رشد مهارتهای فردی و مقالات انگیزشی محتوی تولید و منتشر کرده است. از نظرات شما مخاطب فرهیخته استقبال میکنیم. مایلید بیشتر در چه زمینه ای محتوی تولید و منتشر کنیم ؟

همچنین این نوشته را از دست ندهید : آسیب های استفاده از شبکه های اجتماعی بر نوجوانان

اشتراک در خبرنامه موفقیت و ثروت وب آگاه

لطفا کمی صبر کنید

از عضویت شما سپاسگزاریم. در وب آگاه می آموزیم شادتر موفق تر و ثروتمندتر زندگی کنیم

به این نوشته امتیاز دهید

امتیاز کاربران: 4.25 ( 1 رای)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of
بستن