به جای زندگی در حداقل، آگاهانه زندگی کنیم

 

 • داستان تولد وب آگاه 

من  فریبا پیدنی عضو هیات علمی دانشگاه در گروه ریاضی هستم. سالهاست که به تدریس دروس مختلف ریاضی در دانشگاههای کشور مشغولم.
چند سالی میشه که در جلسات اولیه شروع ترم، وقتی میخوام درس را استارت بزنم با موجی از سئوالات، انتقادات و شاید بهتر باشه بگم اعتراض دانشجویان روبرو میشم. اعتراض به اینکه چرا باید مشتق بخونیم چرا باید انتگرال یاد بگیریم چرا باید روش حل معادلات روبلد باشیم، معادلات دیفرانسیل کجای زندگی به درد ما میخوره؟ اصلا بعد از فارغ التحصیلی کی از ما میپرسه مشتق و انتگرال بلدیم یا نه؟ بد تر از همه اصلا کار و فرصت اشتغال کجا بود که ما مجبور باشیم اینقدر مباحث سخت ریاضی رو یاد بگیریم؟ اصلا گیریم ریاضی رو هم عالی یاد گرفتیم وقتی قرار باشه شغلی نداشته باشیم و جایی مشغول به کار نشیم چه فایده ؟ با این وضع بیکاری و … چرا، چرا و چرا . . .
هرچند من استاد درس ریاضی هستم و قوانین آموزشی دانشگاه از من میخواد سرفصل های دروس موردنظر را تدریس کنم و در چارچوب بودجه بندی و اهداف درس ارائه شده عمل کنم، اما هر ترم با دیدن این وضع و شنیدن سئوالهای تکراری دانشجویان این سئوال رو از خودم میپرسیدم درسته که سیستم آموزشی از دانشجو انتظار داره به اهداف آموزشی درس ارائه شده دست پیدا کنه و با نمره خوبی از اون درس قبول بشه ولی آیا فقط همین ؟ آیا نمیشه کاری کرد درسهایی که سر کلاس دانشگاه به دانشجو آموزش میدیم کاربردی و سودمندتر باشند؟ یعنی آموزه هایی که کسب میکنه یه جایی از زندگی به دردش بخوره؟ کاربردی بیشتر از گرفتن یک مدرک دانشگاهی صرف براش داشته باشه؟ 

برای جواب دادن به این سئوالات به ذهنم رسید که با توجه به اینکه رشته تخصصی من ریاضیات کاربردی است سمینارهایی در دانشگاه با عنوان ” چرا ریاضی میخوانیم؟” و ” کاربرد ریاضیات در علوم نوین ” و ” انفجار ریاضیات ” در دانشگاه برگزار کنم. از آنجا که عناوین سمینارهای برگزار شده ساده و جذاب بود و البته اکثر دانشجویان مشتاق گرفتن جواب همین سئوال بودند، سمینارها با استقبال خوبی مواجه شد. موضوعات مطرح شده دید بازتری نسبت به یادگیری ریاضی در دانشجویان ایجاد میکرد. این حرکت خیلی خوبی بود ولی کافی نبود !

کافی نبود از اون جهت که هنوز من رو قانع نمیکرد که به هدفم رسیده باشم. هدفم این بود که دانشجویان بتوانند دانسته ها را به توانسته ها تبدیل کنند. بتوانند علومی را که در دانشگاه یاد میگیرند به مهارت تبدیل کنند. بتونند مهارتهایی که یاد گرفته بودند را به ثروت تبدیل کنند.

بنابراین سر کلاسهای درسم در اولین جلسات در مورد ضرورتهای یادگیری ریاضی صحبت میکردم: ریاضی یاد میگیریم تا قدرت تجزیه و تحلیل مغز بالا برود. ریاضی یاد میگیریم چون ریاضی یک علم قطعی،ثابت،معین و قوانین آن غیرقابل تغییر است. ریاضی یاد میگیریم چون اساس علوم فیزیک، مهندسی، آمار و… ریاضی است و مهمتر از آن ریاضی یاد میگیریم تا با حل کردن مسائل ریاضی مهارتهای حل مسئله در زندگی واقعی را پیدا کنیم.

این مباحث برای دانشجویان خیلی جالب بود و از آنجا که در اولین جلسه قبل از شروع اعتراض آنها به یادگیری ریاضی، این مباحث را مطرح میکردم، قائدتا جای اعتراض زیادی هم باقی نمی ماند. در مرحله بعد، برای اینکه هدفم را به طور کامل دنبال کرده باشم ایده جدیدی مطرح کردم.

هر جلسه از کلاس درس، زمان مشخصی را برای جواب به سئوالات مطرح شده اختصاص میدادم. سئوالاتی که در مورد ریاضی نبودند بلکه در مورد استفاده از دانش و مهارتهای کسب شده برای تبدیل آنها به ثروت بود.

همیشه بحث را با چنین سئوالاتی شروع میکردم: به نظر شما یک کارگر معدن بیشتر کار میکنه یا مدیر عامل یک کمپانی بین المللی؟ به نظر شما یک کارگر ساختمانی بیشتر کار فیزیکی انجام میده یا یک مالتی میلیونر که فقط وضیفه امضای قراردادها را داره؟! همه جواب میدادند خوب معلومه یک کارگر معدن یا کارگر ساختمانی از هر کس دیگه ای که فکرش را بکنید کار فیزیکی بیشتر و سخت تری انجام میدند.

خوبه. حالا بریم سراغ سئوال دوم: به نظر شما اون کارگر معدن و کارگر ساختمانی حقوق و رفاه بیشتری دارند یا اون مدیرعامل کمپانی و مالتی میلیونر؟! همه جواب میدادند خوب معلومه که ثروت مالتی میلیونر و کارگر معدن اصلا با هم قابل مقایسه نیست !!!

 • فلسفه وب آگاه 

من این سئوالات را هوشمندانه مطرح میکردم چون هدف خاصی را دنبال میکردم. مهمترین هدف من ایجاد این باور بود که ثروت و درامد بالا، ربطی به کارفیزیکی و تلاش زیاد ندارد! بنابراین هرکس که برای اولین بار با این طرز فکر آشنا بشه تکاپو و جنب و جوش عجیبی در زیر و رو کردن باورهای خودش حس میکنه و هرطور تجزیه تحلیل کنه و زندگی هر فرد دارا و فقیر را بررسی کنه باز به همین نقطه برمیگرده که “ ثروت و درامد بالا ربطی به کارفیزیکی و تلاش زیاد نداره! ” و البته این شاید شادی آفرین و لذت بخش ترین خبر زندگی همه ما باشد. چرا که اگر باور کنیم برای رسیدن به میلیاردها تومان پول و ثروت لزومی نداره سالهای سال زجر و زحمت و تلاش طاقت فرسا بکشیم آنوقت جا دارد که نفس راحتی کشیده و از شادی و شوق پرواز کنیم.

برای اینکه خیالتان را راحت کنم راه را درست آمدید یک مثال دیگه مطرح میکنم. در ایده آل ترین حالت ممکن(که البته کمی دور از واقعیت جامعه کنونی ما است) فرض کنید شما درامد خالص ماهیانه۲۰ میلیون تومان دارید که فقط باید آن را پس انداز کنید و نیاز ندارید حتی ۱ریال آن را خرج کنید! به نظر شما چقدر طول میکشه تا شما با این حقوق بالا بدون ۱  ریال هزینه زندگی، به ۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰ شصت میلیارد دلار پول نقد برسید؟

 

جواب : ۵۰۰ هزار سال ! ۵۰۰ هزار سال طول میکشه !!!  درآمدی که مارک زاکربرگ فقط در عرض ۶ سال به آن رسید نه ۵۰۰۰۰۰ سال !!!

این آمار و ارقام عجیب ولی واقعی اند !

این آمار و ارقام با توجه به حالت ایده آل محاسبه شده اند. در حالیکه  تعداد بسیار کمی از شاغلین جامعه حقوق ماهیانه ۲۰میلیون تومان دارند و تقریبا غیر ممکنه که ماهیانه حتی ۱ ریال صرف هزینه های زندگی نکنیم! حالا اگر کارمندی خالص دریافتی ماهیانه اش ۴۰۰۰۰۰۰ چهارمیلیون تومان باشد اصلا نمیتونه حتی تصور کنه که به چنین ثروتی برسه !

با ارائه این مثالهای روشنگرانه پا در راهی نهاده ایم که هدف آن شناسایی باورهای اساسی در مورد ثروت و موفقیت، تشخیص باورهای مخرب از سازنده و استفاده از باورهای صحیح و دستور العمل های واقعی و کاربردی جهت رسیدن به یک زندگی سرشار از سلامت، ثروت، عافیت، فراوانی، رفاه، آرامش، شادی و سعادت است.

 • هدف وب آگاه 

برای رسیدن به این آرمان وب سایت آموزشی ” وب آگاه ” را راه اندازی کردم. شعار وب آگاه ” آگاهی، ثروت، موفقیت ” است. که صد البته برای رسیدن به موفقیت لازم است به ثروت برسیم و برای رسیدن به ثروت لازم است از قوانین جذب ثروت آگاهی داشته باشیم.

بنابراین تصمیم داریم در خانواده وب آگاه پله های آگاهی ثروت و موفقیت را یکی یکی طی کنیم تا به آنچه لیاقت و شایستگی آن را  داریم برسیم. چرا که خداوند ما را اشرف و برتر مخلوقات آفرید و از ما میخواهد به کمال شادی عشق رفاه ثروت و موفقیت برسیم تا به وظیفه خلیفة الله خود به بهترین نحو عمل کرده باشیم.

در وب آگاه به آموزش و ارائه دستورالعمل هایی میپردازیم که براساس قانون آفرینش، با توجه به دستورات قدسی الله یکتا و براساس آموزه های ۱۰۰درصد درست قطعی و بدون تردید ما را به سرمنزل مقصود میرساند.

من بر این باور بوده و هستم که کارِ ما، بسیار ارزشمند است و افراد بسیار زیادی وجود دارند که تصمیم قاطع گرفته‌اند تا با قوانین خوشبختی آشنا شده و زندگی‌شان را تغییر دهند من با این ایمان راسخ و این باور قدرتمند کننده کارم را شروع کردم .

ایمان دارم همه ما قبل از ورود به این سیاره شگفت انگیز آمال و آرزوهای بسیار عالی و بلند مرتبه ای داشتیم و ورود ما به این جسم فیزیکی و مشغول شدن به ظواهر زندگی دنیا باعث شد آن عهد و پیمان آغازین خودمان را فراموش کنیم.

 

 • اصول وب آگاه

بنابراین اینجا در وب آگاه کنار هم جمع شدیم تا اصول زیر برایمان یادآوری شود:

 1. اشاعه این باور که ” ما همه یکی هستیم” . همه ما ابناء بشر از یک خدا و یک منشاء آفریده شدیم. همه با هم متحد و یگانه و با خدای خود متحد هستیم. باید همه با هم یکی شویم.
 2. پذیرفتن این اصل که : همه نعمت های روی زمین به همگان تعلق دارد و از نعمت ها و ثروت هایی که خدا در اختیار ما قرار داده به وفور و بسیار فراوان در دسترس همه هست.بنابراین تحت این اصل همه از تمام امکانات فراوان و شگفت انگیز این کره خاکی استفاده میکنیم و هیچکس چیزی را از دیگری دریغ نمیورزد.
 3. به یاد می آوریم آزاد آفریده شدیم. پس کاری نیست که مجبور به انجام آن باشیم. از همه نعمتها و لذات حلال این دنیا با عشق و محبت استفاده میکنیم و به همه جنبه امور عشق میورزیم.
 4. متعهد به ایجاد باورهای قدرتمند و صحیح و عمل به راهکارهایی میشویم که موجب رسیدن به موفقیت در همه جنبه های زندگی میشود. زندگی که سراسر شادی سلامت ثروت سعادت آزادی و خوشبختی کامل است . . .
 • مخاطب وب آگاه

با این ایمان راسخ و باور قدرتمند کننده  وب آگاه یک مرجع برای کسانی است که :

 • مصمم به تغییرِ شرایط زندگیشان هستند!
 • خود را لایق زندگی سرشار از عشق، سلامت، ثروت و سعادت میدانند !
 • کسانی که تصمیم گرفتند روءیاها و آرزوهای زندگیشان را به واقعیت تبدیل کنند !
 •  تصمیم گرفته‌اند خداوند را باور کنند…!

من وب سایت آموزشی وب آگاه را بر پایه اشاعه و ترویج ۳ اصل فوق بنانهاده ام. تا همهٔ ما که اینجا جمع شده‌ایم، همواره به یاد داشته باشیم که خداوند، تنها منبع قدرت و ثروت است… و خداوند در درونِ ماست... و برایمان مقرر کرده که شاد، خوشبخت و سعادتمند باشیم… این الهی‌ترین شیوه برای زندگی است…

تقدیر ما در این زندگی خوشبختی، سعادت و عافیت است … ! وقتی بدانیم آزاد آفریده شدیم و دارای قدرت انتخاب و اختیار هستیم با یقین به اینکه خداوند بیشتر از ما مشتاق خوشبختی و سعادت ماست، با این نوعِ نگاه، کنترلِ آگاهانه زندگی‌ را در دست میگیریم… و این نگاه به ما آرامش می‌بخشد! جهان از این نوع نگاه استقبال میکند و دروازه های ثروت، سلامت و سعادت را به روی ما باز میکند…

 پس نیکو زندگی می‌کنیم و  کاری میکنیم که جهان جای بهتری برای زندگی کردن باشد . . . 

 

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

بستن