خانواده پویادانلودهای رایگانمقالات آموزشی

دانلود کتاب صوتی « آسیب های استفاده از شبکه‌های اجتماعی بر نوجوانان »

دانلود کتاب صوتی « آسیب های استفاده از شبکه‌های اجتماعی بر نوجوانان »Reviewed by وب آگاه on Dec 10Rating:

آسیب های استفاده از شبکه‌های اجتماعی بر نوجوانان – برنامه آموزشی پلیس فتا با موضوع «آسیب های استفاده از شبکه‌های اجتماعی» و پاسخ به سوالات متداول در این زمینه


  • ماهیت شبکه های اجتماعی چیست؟

  • در شبکه های مجازی چه اتفاقی می افتد؟

  • محدودیت استفاده از شبکه های اجتماعی به چه صورت است؟

  • رفتار ما در شبکه های اجتماعی به چه صورت باید باشد؟

  • شبکه های اجتماعی فرصت ها – تهدیدها

  • ضرورت کنترل رفتار کودکان و نوجوانان در شبکه های اجتماعی

  • معرفی مراجع ذیصلاح در بررسی تخلف رسانه های اجتماعی

در شبکه های مجازی چه اتفاقی می افتد؟

نوجوان بلوغ های متفاوتی را تجربه می کند؛ بلوغ جسمی، بلوغ عاطفی، بلوغ اجتماعی، و … چه بسا افرادی که سالها از نوجوانی شان گذشته اما هنوز به بلوغ اجتماعی درست و درمانی دست نیافته اند.

 به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم،نوجوانی برهه ای طوفانی است. فردی که نه کودک است و نه بزرگسال درگیر دست و پنجه نرم کردن با هویت خویش است. تصویر روشنی از خود و جنسیتش ندارد. هویت یابی یکی از مراحلی است که نوجوان باید از آن گذر کند. مرحله ای که فرد باید رشته های عاطفه و عقل خود را از کودکی بگسلد و همین انقطاع سبب نخستین تکانشهای روانی در فرد می شود.

علاوه بر مسئله هویت‌یابی که خود دارای مراحل مختلف است و در این مقال نمی گنجد. طوفان های و انقلاب های دیگری نیز در زندگی نوجوان در حال وقوع است. «انقلاب هورمونی و تحول زیست شناختی، انقلاب عقلانی و یا پدیدآیی تفکر انتزاعی، انقلاب عاطفی و یا ظهور عواطف و هیجانات متنوع (به ویژه پدیده عشق) انقلاب ارزشی ـ اخلاقی و دست یافتن به استقلال اخلاقی و یا خود پیروی اخلاقی (بلوغ اخلاقی)» (کریمی.۱۳۸۶)

واضح است فردی که درگیر این طوفانها و بحرانهاست در حالت تعادل به سر نمی برد. گاه خشمگین است  و پرخاشگر، گاه گوشه گیر و منزوی، گاه عاشق پیشه است و گاه خبیث و بی تفاوت و … این فرد غالبا در روابط اجتماعی خود دارای زاویه دید روشنی نیست. یا به اصطلاح بزگترها به درستی «راه را از چاه» باز نمی شناسد.

طبق نظر کارشناسان «اغلب انحرافهای اخلاقی و اجتماعی و ظهور آسیب های عاطفی و رفتاری به واسطه نارسایی در بلوغ عاطفی است. بلوغ واقعی در نوجوانی زمانی رخ می دهد که او بتواند ضمن کسب مهارتهای اجتماعی و عاطفی، نیازهای واقعی را از نیازهای کاذب تشخیص دهد. این تشخیص متضمن عبور از مراحل پیچیده رشد عاطفی است که با ارضای نیازهای سطح پایین و راه یافتن به نیازهای سطح بالاتر رخ میدهد» (کریمی؛۱۳۸۶)

 آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی برای نوجوانان

نوجوان ما در حالی درگیر استفاده از شبکه های اجتماعی است که هنوز فرهنگ و بسترسازی مناسبی در کشور ما جهت استفاده از این شبکه ها اتفاق نیفتاده است.  مثل هر تکنولوژی دیگری قبل از فرهنگ استفاده، فنآوری آن به زندگی ها وارد شده است.

در حالی که این شبکه این روزها وسیله ای شده اند برای ایجاد شبهه، شایعه پراکنی، و ارتباطات ناسالم. والدین نگرانی های عمیقی از باب در اختیار قرار دادن یا ندادن این تکنولوژی به نوجوانان خود دارند.

در همین راستا دکتر مجیدابهری؛ آسیب شناس اجتماعی می گوید: ۹۵ درصد از کاربران شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای تلفن همراه استفاده غیرمنطقی و غیراصولی از آن دارند.

آسیب های استفاده از شبکه‌های اجتماعی بر نوجوانان  : ارتباطات خارج از چارچوب و بی نظارت

 تا پیش از این، یعنی قبل از ورود تکنولوژی به زندگی، امکان نظارت و کنترل دوستی ها و ارتباطات فرزندان توسط والدین، بیشتر بود. اما با امکاناتی که اپلیکیشن های ارتباطی همانند واتساپ، وایبر، لاین، تلگرام و … در اختیار کاربران خود قرار می­دهند و مختصاتی که این تکنولوژی ها با خود دارند، امکان کنترل ارتباطات بسیار کاهش یافته است.

نوجوان فناوری‌ای با خود به همراه دارد که در هر زمان از شبانه روز، در اتاقش، توی تخت، توی کلاس و … میتواند با هر کسی در هر موردی به گفتگو بنشیند. و به دلیل همان انقلاب های هورمونی و روحی که در ابتدای بحث از آن یاد شد، و کنجکاوی ای که خاص این برهه ی سنی است، اغلب این روابط، روابط با جنس مخالف است که نوجوان در آن بسیار نابلد است و خیلی زود به دام مسائل و مشکلات جدی می افتد.

ارتباط با افرادی که هویت نامعلومی دارند و نوجوان هیچ شناختی از آنها ندارد، سبب بروز گاه فجایع گسترده ای می شود.علاوه بر این، دلبستگی‌ها و وابستگی‌های عاطفی کاذب که نوجوان، خاصه دختران نوجوان به آن دچار می شوند، آنها را در بحرانهای بلوغ دچار پسرفت و مشکل می کند.

بلوغ به خودی خود، حدی از انزوا، گوشه گیری، پرخاشگری و بی قراری را با خود به همراه دارد، حال اگر با روابط خارج از محدوده و دلبستگی های عاطفی بی سرانجام و زودهنگام همراه شود، اغلب مشکل افسردگی را به دنبال خواهد داشت. افسردگی ِ نوجوانان یکی از اتفاقات دوره نوجوانی است که حل این بحران گاه نیاز به حضور مشاور و پزشک دارد.

 

ب: آسیب های استفاده از شبکه‌های اجتماعی بر نوجوانانحجم گسترده اطلاعات بی سانسور

مشخصه ی اینترنت این است که همه ی امکانات دیگر تکنولوژی ها را در خود یکجا دارد. صوت، تصویر، فیلم، تکست و همه اینها به صورت یکجا در اختیار کاربران قرار می گیرند. یک شبهه اعتقادی، یک موضوع علمی مربوط به روابط زناشویی، یک کلیپ اروتیک و هزاران هزار اطلاعات دیگر بدون شناخت از فردی که پشت این حساب کاربری نشسته است برای او ارسال می شود. 

نوجوان را تصور کنید که در معرض سیل گسترده ای از اطلاعات راست و دروغ و بی نظارت قرار خواهد گرفت.شبکه های اجتماعی همانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و … کاربران بسیار زیادی از سراسر دنیا دارد که روزانه اطلاعات زیادی در مورد خود به اشتراک می گذارند. هیچ کدام به این فکر نمی کنند که مخاطب آنها ممکن است یک کودک یا نوجوان باشد. بنابراین خطر قرار گرفتن در معرض اطلاعات بدون نظارت و کنترل بسیار زیاد است.

دانلود فایل صوتی آسیبهای شبکه های اجتماعی

 رمز فایل : www.irtanin.com

 بحث چالش برانگیز آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی برای نوجوانان ادامه دارد و این موضوع را از زوایای دیگر نیز میتوان بررسی کرد. راهکارهای کارامدی برای کم کردن اثر رسانه های مجازی بر نوجوانان میتوان ارائه داد. 

اگر مایل به ادامه بحث و انتشار قسمتهای بعدی این مطلب هستید در قسمت پایین همین پست نظر خود را اعلام فرمایید.

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of
بستن