خانواده پویادانلودهای رایگانرشد مهارتهای فردیروانشناسی موفقیت

چگونه برای خود هدف انتخاب کنیم ؟ – راهنمای «تعیین اهداف » از زبان برایان تریسی

چگونه برای خود هدف انتخاب کنیم ؟ - راهنمای «تعیین اهداف » از زبان برایان تریسیReviewed by وب آگاه on Dec 11Rating:

تعیین اهداف- چگونه برای خود هدف انتخاب کنیم ؟ در این نوشته قصد داریم به این سئوال پاسخ دهیم که ” چگونه برای خود هدف انتخاب کنیم؟ ” این سئوال شاید مهمترین سئوال زنگی هرکس باشد!

برایان تریسی از مشهورترین افراد موفق جهان است که دانسته های خود را در قالب کتاب، مجموعه های صوتی و تصویری عرضه کرده است، زیرا معتقد است که «راه رسیدن به موفقیت در هر کاری، آن است که بدانیم افراد موفق آن رشته چه کرده اند تا موفق شده اند».

از نظر او کلید همه موفقیت های بزرگ، دستاوردهای کلان، احترام، مقام و موقعیت و خوشبختی در زندگی آن است که بتوانی روی مهم ترین کار و وظیفه ات تمرکز کنی و فقط بدانی، بیندیشی و آن را خوب انجام دهی و تا کاملا تمام نشده است دست برنداری.

در این مقاله روش ساده و جذاب او برای پاسخ به این سئوال که چگونه برای خود هدف انتخاب کنیم ؟ و راه رسیدن به اهداف و آرزوهایتان بیان شده است. به کمک این هفت روش ساده می توانید با سرعت بیشتری به هدف هایتان برسید.

۱٫ قدرت هدف گذاری را در خود ایجاد کنید

اگر هر روز صبح سرشار از امید و زندگی از خواب بیدار نمی شوید، برای این است که شما در زندگی به اندازه کافی هدف ندارید. این بی هدفی است که تیشه بر ریشه فرصت های طلایی عمر ما می زند و عمر ما را هدر میدهد.

مهم ترین عامل در کسب هر موفقیتی، تعیین اهداف و مشخص کردن دقیق اهداف می باشد. هدفگذاری مهم ترین عامل حرکت و خلق آینده است. تعیین اهداف هستند که مقصد و مسیر زندگی فردی و سازمانی را روشن می کنند.

هدفگذاری مانند ترسیم جاده ای برای آینده است و تلاش بی هدف، مانند پرتاب تیر در تاریکی است. یکی از موانع بسیار مهم موفقیت و کامیابی، ناتوانی افراد و سازمان ها در تدوین اهداف می باشد.

تعیین اهداف
تعیین اهداف

نتایج حاصل ار اطلاعات و آمارهای به دست آمده در کشورهای مختلف و جوامع متعدد، نشان میدهد که تعیین اهداف شفاف، دقیق و پایدار، مهم ترین عامل موفقیت انسانها به حساب می آید.

نتایج یک تحقیق با موضوع تعیین اهداف

در حدود ۳ درصد افراد مختلف جوامع، دارای اهداف مشخص ، پایدار و شفاف هستند، و برای رسیدن به اهداف خود، برنامه ریزی مشخص و دقیق دارند.آنها مصمم هستند که با تلاش و سخت کوشی فراوان با مداومت در پایداری و مقاومت در برابر مشکلات، به موفقیتهای شایان توجه، برسند.

۹۷ درصد بقیه افراد هر جامعه ، دارای افکار، اهداف، رویاها و آرزوهای پراکنده، مبهم، غیر شفاف،و ناپیوسته اند. این دسته افراد همچنین فاقد برنامه ریزی دقیق و عملی برای رسیدن به اهداف پراکنده و مبهم خود هستند.

در یک بررسی دقیق ۲۰ ساله دانشگاهی، نتایج حاصله نشان داد که راندمان حاصل از عملکرد گروه ۳ درصدی در تمامی موارد و موضوعات بررسی شده، از مجموع عملکرد ۹۷ درصدی ، بیشتر بوده است.

 خود را براي موفقيت برنامه ريزي نماييد

در تعیین اهداف دقیقا توضیح دهید که چه می خواهید. به طور مشخص صحبت کنید. اگر می خواهید درآمد خود را افزایش دهید، دقیقا بنویسید که چقدر درآمد می خواهید. نوشتن اینکه «درآمد بیشتری می خواهم» کافی نیست.

ناخودآگاه شما فقط مي تواند مأموريت هاي شما را به صورت يك سري دستورات قبول كند به شرطي كه اين دستورات را در زمان حال، مثبت و قاطع بيان كنيد. اگر بخواهم يك جمله خوب براي يك فروشنده بگويم اين است: «من يك فروشنده استثنايي هستم.»جمله كامل و تمام عياري به نظر مي رسد.

خوب حال اگر فرض كنيم شما واقعاً يك فروشنده يا مسئول فروش هستيد بعد از هر فروش تلفني بايد عملكرد خود را مرور كنيد و ببينيد مأموريت خود را چقدر مطابق جمله بالا انجام داده ايد.

به عنوان يك فروشنده برتر بايد فروش خود را با استانداردهاي بالا مقايسه كنيد و فعاليت خود را به آن سمت سوق دهيد. شما دائماً در حال بهتر شدن هستيد. هر روز در هر راهي كه قدم بر مي داريد با چشم باز به سمت شخص ايده آلي كه در رويا از خود ساخته ايد نزديكتر مي شويد.

در مرحله تعیین اهداف، اهدافتان را بنویسید

در تعیین اهداف اگر هدف مکتوب نباشد شبیه دود سیگار است. به هوا می رود و ناپدید می شود. اما وقتی هدف را می نویسید، می توانید آن را ببینید، لمس کنید، بخوانید و در صورت لزوم آن را احساس کنید.

پس از تعیین اهداف زمانی را برای رسیدن به هدفتان مشخص کنید

زمانی معین و معقول را در نظر بگیرید. زمانی را که می خواهید به هدفتان برسید مشخص کنید. اگر هدف خیلی بزرگ است، ضمن اینکه تاریخ رسیدن به هدف را مشخص می کنید، این فاصله زمانی را به زمان های کوتاه تری مرحله بندی کنید.

اما اگر نتوانستید به موقع به هدف خود برسید چه می کنید؟ خیلی ساده است. زمان دیگری برای آن در نظر می گیرید. توجه داشته باشید که زمان شما حدسی است. گاه قبل از زمان تعیین شده به هدف خود می رسید، گاه در زمان تعیین شده و در مواقعی دیرتر از زمان مشخص شده به هدف خود می رسید.

فهرستی از تمام کارهایی که فکر می کنید می توانید برای رسیدن به هدفتان انجام دهید تهیه کنید.

همانطور که هنری فورد می گوید :

می توانید به بزرگترین هدف ها دست یابید مشروط بر آنکه این هدف بزرگ را به اجزای کوچک تری تقسیم کنید.

از موانع و مشکلاتی که در  تعیین اهداف باید بر آنها غلبه کنید تا به هدف خود برسید فهرستی تهیه نمایید.
از دانش و مهارتهایی که برای رسیدن به هدفتان به آنها احتیاج دارید فهرستی تهیه نمایید.
از اسامی کسانی که برای رسیدن به خواسته هایتان به همکاری شان احتیاج دارید فهرستی تهیه کنید.
از همه ی کارهایی که فکر می کنید می توانید انجام دهید فهرستی تهیه کنید. آنقدر صبر کنید تا این فهرست کامل شود.

فهرست اهداف خود را اولویت بندی کنید

وقتی فهرست خود را اولویت بندی می کنید، متوجه می شوید که چه کاری را باید انجام دهید؛ و بعد از آن چه کاری را باید بکنید. از اینکه بگذریم، وقتی کارهایتان را اولویت بندی می کنید، متوجه می شوید کدام کار مهم تر و کدام کار از اهمیت کم تری برخوردار است.

بلافاصله برنامه خود را اجرا کنید

قدم اول را بردارید و بعد به سراغ قدم های دوم و سوم بروید. به حرکت خود ادامه دهید. به سرعت حرکت کنید. تاخیر ها جایز نیست. توجه داشته باشید که مسامحه تنها دزد زمان نیست، دزد زندگی هم هست.

تفاوت مبان پبروزی و شکست در زندگی این است که برندگان قدم اول را بر می دارند. آنها عمل گرا هستند.

همه روزه کاری بکنید که به هدف اصلی خود نزدیکتر شوید.

در تعیین اهداف این اقدام کلیدی و مهمی است که موفقیت شما را تضمین می کند. هفته ای هفت روز، هر روز کاری صورت دهید. سالی ۳۶۵ روز کار کنید. هر کاری که شما را به هدفتان نزدیک می کند انجام دهید.

هیچ کس بهتر و باهوش تر از شما نیست. برایان تریسی

بررسي و ارزيابي كنيد و آن را با استانداردهايي كه در اين عبارت مشخص كرده ايد مقايسه كنيد»

دوباره تكرار مي كنم:

«هر روز مي توانيد رفتارهاي خود را با استانداردهايي كه در اين عبارت مشخص كرده ايد مقايسه كنيد».

با گذشت زمان وقايع قابل توجهي روي مي دهد. همانطور كه شما «تعیین اهداف» شخصي خود را  مرور مي كنيد، به طور ناخودآگاه خود را در مي يابيد، رفتار خود را تكميل مي كنيد به طوري كه روز به روز به فرد ايده آلي كه تعريف كرده ايد نزديكتر مي شويد.

مردم تغييراتي كه در شما ايجاد شده است را متوجه مي شوند. به مرور متوجه مي شويد در خود شخصيتي را خلق كرده ايد كه قبلاً آن را در ديگران مي ديديد و تحسين مي كرديد. شما ريخته گر و شكل دهنده سرنوشت خود خواهيد شد.

 

چگونه اهداف خود را کشف کنیم

 

 

این مطلب را از دست ندهید : سخنرانی به روش برایان تریسی

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن