علم خلق آگاهانه - قوانین جهان هستی

چگونه به برنامه ریزی خود پایبند باشیم – قسمت اول

چگونه به برنامه ریزی خود پایبند باشیم؟ چرا بعضی کارهایی که می دانیم باید انجام دهیم را انجام نمی دهیم؟

چرا خیلی وقت ها می خواهیم تغییر کنیم ولی قادر به تغییر نیستیم؟

چرا بارها اهدافی برای خودمان تعریف کرده ایم ولی هیچگاه اراده و قاطعیت لازم برای رسیدن به آن اهداف را نداشته ایم؟

دلیل عدم عمل به برنامه ریزی هایی که داریم چیست؟

وقتی می دانیم باید کاری را انجام دهیم ولی از انجام آن طفره می رویم علت ساده است:

در این حالت می بینیم فعلا انجام دادن آن کار دردناک تر از انجام ندادن آن است. ذهن انسان بر خلاف آنچه فکر می کنیم بر اساس محاسبات اندیشمندانه دست به عمل نمی زند بلکه اساس همه اقدامات ما و هر فعالیتی که نوع بشر انجام می دهد ۱ دلیل ساده و ثابت است:

دوری از یک رنج و رسیدن به یک لذت!

چرا پایان نامه دانشگاه را که شروع کرده ایم تمام نمی کنیم؟

چرا با اینکه می دانیم اضافه وزن زیادی داریم و دستور رژیم غذایی گرفته ایم اما به آن عمل نمی کنیم؟

چرا برای تحقق رویاها و آرزوهای خود قدم بر نمی داریم؟

حتی اگر بدانیم انجام کارهای فوق به نفع ماست و به طور قطع لذت و شادیهایی برای ما دربر خواهد داشت، چرا بازهم از انجام عمل خودداری می کنیم؟

زیرا در آن لحظه به حساب خودمان انجام آن کار دردناک تر از کنار گذاشتن آن است. به عبارت دیگر در همه موارد مشابه فوق، ترس از شکست قوی تر از میل به موفقیت است. 

به عنوان مثال کسی که می داند اگر رژیم غذایی بگیرد و خود را از خوردن غذاهای چرب و خوشمزه محروم کند، به فرض هم که وزن کم کند، پس از مدتی دوباره به وضعیت اول بر می گردد و فرایند لاغر شدن او به شکست می انجامد. به همین دلیل، ترس از شکست در رسیدن به هدف دردناک است و باعث می شود هیچ اقدامی برای رسیدن به هدف انجام ندهیم. به عبارتی از خیر رسیدن به آن بگذریم!

عدم عمل به برنامه ریزی

در برخی موارد دیگر در جواب به این سئوال که : چگونه به برنامه  ریزی خود پایبند باشیم باید بدانیم ذهن لذت های کوتاه مدت را به رنج بلند مدت ترجیح نمی دهد.

یعنی ذهن ناخودآگاه ما حاضر نیست برای رسیدن به یک لذت موقت(کاهش وزن برای مدت کوتاه) یک رنج دائم(ماهها رژیم غذایی سخت و محرومیت از خوردن غذاهای لذیذ و فست فود) را تحمل کند بنابراین از انجام کار مورد نظر و تعهد به برنامه ریزی موردنظر طفره می رود.

چگونه به برنامه ریزی خود پایبند باشیم؟ بالاخره کی دست به اقدام می زنیم؟

 

زمانی که انجام ندادن آن کار، دردناک تر از انجام آن شود. به عبارت دیگر زمانی می توانیم به برنامه ریزی خود پایبند باشیم که عدم عمل به برنامه ریزی دردناک تر از عمل کردن به آن شود. یعنی به این نتیجه برسیم که با عدم عمل به برنامه ریزی موردنظرمان پیامدهای منفی و ضرر و زیان های جدی متوجه ما می شود در این موقع ذهن ما ناخودآگاه تمام تلاش خود را برای عمل به برنامه ریزی مورد نظر به کار خواهد بست.

مثلا در مورد پرداخت اقساط بانک و بدهی های مالی، از نظر روانشناسی اغلب افراد تمایلی به پرداخت اقساط و بدهی های خود ندارند و معمولا این کار را با اکراه انجام می دهند. حال اگر کسی مدام از زیر بار پرداخت اقساط و بدهی هایش شانه خالی کند تا زمانی به این طفره رفتن ادامه می دهد که دیگر ادامه این وضع برای او رنج عظیمی ایجاد کند(با ضامن های وی تماس گرفته شود، چک و اسناد ضمانتی به اجرا گذاشته شود، اعتبار و آبروی او خدشه دار شود و ….) وقتی مغز به این مرحله از درک رنج عظیم رسید از اینجا به بعد فرد موردنظر خود را به آب و آتش می زند تا اقساط و بدهی های معوقه را پرداخت نماید.

پس تا اینجا ۲ عامل موثر در عدم عمل به برنامه ریزی بر شمردیم و توضیح دادیم چگونه به برنامه ریزی خود پایبند باشیم.

به طور خلاصه اولین دلیل عدم عمل به برنامه ریزی آنست که عمل به برنامه ریزی مورد نظر دردناک تر و رنج آورتر از شانه خالی کردن از آن است. دلیل دوم در عدم عمل به برنامه ریزی ترس از شکست است. وقتی در عمل به یک برنامه ریزی یا تعقیب هدف و خواسته ای مشخص، ترس از شکست، قوی تر از میل به موفقیت باشد، ذهن هرگز رغبتی به انجام آن برنامه یا دتمایلی به رسیدن به آن هدف ندارد.

یک مثال دیگر:

کدامیک از دو عمل زیر انگیزه قوی تری در شما ایجاد می کند: اینکه مبلغ ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ تومانی که ظرف چند سال گذشته پس انداز کردید را در جای امنی پس انداز کنید یا اینکه این ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان را در یک کسب و کار جدید سرمایه گذاری و خرج کنید؟

حقیقت اینست که بیشتر افراد سعی می کنند به آنچه دارند بچسبند تا اینکه به خاطر اهداف و رؤیاهایشان خود را به خطر بیندازند.

راز موفقیت آنست که بدانید چگونه از نیروی رنج و لذت استفاده کنید و با استفاده درست از این دو نیرو بر زندگی خود مسلط شوید.

چون این دسته افراد به آستانه رنج نرسیده اند یعنی به قدر کافی رنج را احساس نکرده اند.

چگونه به برنامه ریزی خود پایبند باشیم

همانطور که گفته شد تا زمانی که تغییر نکردن با رنج عظیمی همراه نباشد، تغییر نمی کنیم!

اما به محض اینکه چشم انداز ۵ یا ۱۰ سال آینده زندگی مان را ترسیم کنیم و ببینیم با ماندن در همین وضعیت و تغییر نکردن چه رنج و محنت و فقر و فلاکتی را باید تحمل کنیم و این موضوع ناراحتی، تاسف و رنج عظیمی برای ما بوجود می آورد آنوقت تصمیم به تغییر زندگی خود می گیریم.

در واقع سرنوشت سازترین لحظات زندگی انسان در چنین مواقعی است که انسان به یک دلیل قاطع و محکم برای ایجاد تغییر در زندگی خود می رسد و دیگر به هیچ وجه قادر نیست به وضع کنونی ادامه دهد. اکثر افراد اینچنینی در تاریخ واقعه ساز و نامشان ماندگار خواهد شد.

اما حالا که علت عدم عمل به برنامه ریزی های زندگیمان را متوجه شدیم و جواب این سئوال که چگونه به برنامه ریزی خود پایبند باشیم برایمان مشخص شد، یک موضوع کلیدی و بسیار اساسی باقی می ماند:

 

چگونه می توانیم از اهرم رنج و لذت برای ایجاد هر نوع تغییری در زندگی خود استفاده کنیم؟

جواب اینست که اگر کاری را نمی خواهیم انجام دهیم ⇐ رنج شدیدی را به انجام آن کار نسبت دهیم  در این صورت به هیچ قیمتی به سوی آن نخواهیم رفت و اگر کاری را مایلیم(و باید) انجام دهیم⇐ لذت بسیار زیادی را به انجام آن کار نسبت دهیم آنگاه با شور و اشتیاق آن کار را انجام می دهیم.

یادتان باشد آنچه محرک رفتارهای ماست واکنش ما در برابر رنج و لذت است نه محاسبات اندیشمندانه! و آنچه را به صورت رنج یا لذت در زندگی خود تفسیر می کنید تعیین کننده سرنوشت شماست.

در فایل صوتی زیر به طور بسیار دقیق چگونگی استفاده از اهرم رنج و لذت را به همراه تمرین عملی توضیح داده ام. توصیه می کنم حتما فایل صوتی زیر را چند دفعه گوش کنید، آموزشهای آن را با ذهن باز و بدون مقاومت بپذیرید و با انجام تمرین مربوطه از اهرم رنج و لذت به موثرترین شکل ممکن استفاده کنید تا تاثیرات شگرفی در زندگی خود خلق کنید.

 

فایل صوتی چگونه به برنامه ریزی خود پایبند باشیم- قسمت اول ۳۲ مگ – ۲۳ دقیقه

[mailerlite_form form_id=13]

 

 

شما چه تجربه ای از عمل نکردن به برنامه ریزی و به تعویق انداختن کارها دارید؟ بنویسید از نظر شما مهمترین دلیل طفره رفتن از کارهایی که باید انجام دهیم چیست؟

به ۳ تا از جوابهایی که بیشترین امتیاز را از طرف سایر کاربران دریافت کنند هدیه ای به ارزش ۵۰۰,۰۰۰ تومان از طرف گروه آموزشی وب آگاه تقدیم می شود. لطفا جواب خود را در باکس زیر بنویسید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن